Završna svečanost 27. generacije Teološkog fakulteta

Bolesti veka – kako ih lečiti?
01.03.22.
Prijemni ispit – generacija 2022/23.godine
21.06.22.

Završna svečanost 27. generacije Teološkog fakulteta

Istorija 27. generacije je u velikoj meri povezana sa jednim programom koji je Teološki fakultet organizovao 2018. godine. Naime, tada je organizovana škola evangelizma, gde su mladi ljudi iz naše Unije imali priliku da provedu mesec dana na fakultetu, učeći kako da drugim ljudima prenesu dobru vest, a onda to i praktično radeći. Mnogi od njih su tada osetili lepotu rada za dobrobit drugih i kod nekih se spontano rodila želja da svoj celi život posvete Božjem delu. Stoga, značajan deo 27. generacije je kroz to iskustvo doneo odluku da upišu Teološki fakultet.

Četri godine kasnije, deset mladih ljudi je svoje školovanje uspešno privelo kraju, a završna svečanost je bila prilika da se to obeleži i proslavi. Njihova imena su: Vladimir Stefanović, Bogica Krunić, Daniel Soldat, Jelena Dokmić, Danijela Rajić, Aleksandra Božinova, Radovan Tizmonar, Stanislav Panić, Stefan Ristić i Stefan Jovanović. Mi koji smo ih posmatrali u toku četri godine, verujemo da će oni biti na veliki blagoslov Božjem delu na našim prostorima i da će svojim posebnim darovima i zalaganjem za spasenje duša doprineti da mnogi ljudi upoznaju Isusa Hrista kao svog Spasitelja.

Nakon što je upravnik fakulteta Đorđe Trajkovski biranim rečima pozdravio sve prisutne i najavio program, zaorila se divna himna „Kad gledam ja nebesa Tvoja, Bože“, a onda je profesor Kornel Fleisz uputio molitvu Bogu. Predsednik oblasti u BiH, Božidar Mihajlović je na početku uputio poruku koja je podstakla na razmišljanje. Prikazao je dva modela crkve, crkva kao tvrđava, koja je prilično zatvorena, u kojoj se njeni članovi brinu za sebe i gde se ne povezuju puno sa drugim ljudima, i crkva koja je kao so i svetlo, u skladu sa Hristovim rečima. Uputio je snažan poziv diplomcima da slede Hristov model crkve i da obasjaju Hristovom svetlošću mesta u koja će ići da rade.

Glavnu poruku je uputio dr Stiv Karou, koji je sada predsednik Njubold koledža, naše sestrinske ustanove, gde mnogi naši diplomirani studenti idu na postdiplomske studije. Dr Karou je iskoristio savete koje je apostol Pavle uputio mladom pastoru Timotiju da bi istakao 7 bitnih tačaka koje je pronašao u 1.Timotiju 6 i 2.Timotiju 4. Upućene su srdačne reči i pozivi na potpuno predanje službi koja čeka nove diplomirane teologe. Neke od tih sedam tačaka su bile:

• Treba težiti za rodom Svetog Duha.
  • Važno je boriti se u dobroj borbi vere i držati se večnog života (sve postaje drugačije kada se posmatra iz perspektive večnosti, i vrednost večnog biva neuporedivo veća od vrednosti prolaznog).
  • Važno je da se propoveda Reč Božja, a ne misli mudrih ljudi, ili naše sopstvene ideje.

Prilikom dodele diploma, prodekan fakulteta mast. teol. Pavle Runić je biranim rečima govorio o svakom studentu, govoreći o njihovim istaknutim osobinama, vremenu koje su proveli na fakultetu, ukazujući na njihove jake strane i darove koje im je Bog dao za službu. Nakon toga je dekan fakulteta, dr Dragan Grujičić svakom studentu srdačno čestitao i uručio diplomu, a zatim su i svi ostali profesori takođe čestitali studentima.

U ime 27. generacije prisutnima se obratio student Bogica Krunić. On se prvo zahvalio Bogu što ih je sve svojim proviđenjem doveo da studiraju teologiju, a nakon toga upravi TFB-a, profesorima, roditeljima, prijateljima i ostalima koji su svojom podrškom doprineli njihvom uspehu. Istakao je da će uvek pamtiti sve te značajne trenutke i posebna iskustva koja su stekli na TFB-u.

Na kraju programa se vrlo dirljivo pomolio gostujući profesor fakulteta mast. teol. Bogdan Šćur, koji je u molitvi zatražio da Bog bude uz sve studente sa svih strana, da ih okruži svojom prisutnošću i na poseban način vodi u njihovoj budućnosti. Za lep muzički program koji je obogatio celu svečanost pobrinula se Nevena Tasić Kuburić, sekretar fakulteta.

Posmatrajući ovu svečanost i brojnu generaciju koja diplomirala, sa iščekivanjem gledamo u budućnost, verujući da će svako od njih na svoj jedinstven način doprineti napretku Božjeg dela. A mi ćemo se tome radovati, zajedno sa njima!